[Przejdź do treści]
Muzeum Miejskie  -  Wystawy
Data Nazwa wystawy Temat wystawy Czas trawania Galeria Komisarz wystawy Ikona informacji
01-01-2017 CYTRA - zapomniany instrument z kolekcji Ali i Jerzego Foremny
„Cytra jest instrumentem marzenia, na którym powinno się grać o zmroku, w ścisłym gronie przyjaciół” - Franciszek Liszt.

Wystawa jest trzecią, a zarazem ostatnią z prezentujących w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Ali i Jerzego Foremny, na co dzień kardiologów, absolwentów Śląskiej Akademii Medycznej, których jedną z pasji kolekcjonerskich jest zbieranie cytr. Ala Foremny z Zabrzem związała się w trakcie studiów, jej mąż Jerzy jest zabrzaninem od urodzenia. Kolekcja ich liczy ponad 150 pozycji, tworzą ją głównie cytry akordowe i koncertowe, skromnym uzupełnieniem kolekcji są instrumenty strunowe szarpane nabyte w trakcie zagranicznych podróży (np. madagaskarska valiha). 
12.12.2017-11.02.2018 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
14-11-2017 Paweł Szeibel. Mirador
MIRADOR po hiszpańsku oznacza punkt widokowy. Przygotowywana prezentacja jest podsumowaniem rezydencji w Hiszpanii.

Paweł Szeibel tworzy obrazy, warsztaty, akcje społeczne oraz instalacje w przestrzeni miejskiej. W sztuce sięga do obszarów zarezerwowanych dla botaników i ogrodników. W jego działaniach dużą rolę odgrywa eksperyment, a także otwartość na niespodziewane efekty funkcjonowania prac typu work in progress.

Urodzony w Zabrzu, tu ukończył Liceum Plastyczne. W latach 2006–2007 studiował na Universidad de Castilla-La Mancha w Hiszpanii. Dyplom obronił z wyróżnieniem w 2008 roku na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
14.11.2017-21.01.2018 dr Paweł Szeibel Ikona informacji
07-01-2017 Strażnik pamięci. Kazimierz Szołtysek 50-lecie pracy twórczej
Twórczość Kazimierza Szołtyska, uznana w regionie, zwłaszcza w nurcie „kultury kultywującej swoją lokalność” (okr. M. Meschnik), uwikłana jest w przeszłość, w pamięć, w czas; nasycona ładunkiem pierwiastka osobistego, autobiograficznego. Jest to sztuka o świecie sobie najbliższym, o mieście, które jest jego „miejscem na ziemi”, a zarazem o tym, co tworzy odrębność „śląskości” (w sferze wartości). Śląsk i „śląskość” to dom Szołtyska, jego miłość i tożsamość, nieutracona nigdy (żywa i realna) więź z miejscem, krajobrazem, obyczajem. W swojej sztuce zapewne mitologizuje rodzinne Kończyce, najbliższą sercu ojczyznę, jednak ta najmniejsza dzielnica Zabrza po dziś dzień „ma swój specyficzny klimat; w jakimś sensie zdołała zachować jeszcze tę niezwykłą atmosferę dawnej wspólnoty i tożsamości ludzi tutaj mieszkających” (M. Oslislo).
07.11.2017-11.02.2018 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
24-10-2017 Tyty i zeszyty. Szkolne pamiątki i dokumenty z kolekcji Piotra Szafarza
Wystawa jest drugą z cyklu, prezentującą w roku 2017, przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów. Pokazuje dorobek Piotra Szafarza, który wykonywany zawód nauczyciela połączył z pasją kolekcjonerską. Gromadzenie pamiątek i dokumentów związanych ze szkolnictwem, w szerokim zakresie geograficzno-chronologicznym zapoczątkowane zostało przez tego zabrzańskiego kolekcjonera około 15 lat temu. Impulsem do zajęcia się tym tematem były przypadające w 2005 roku obchody 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 w Zabrzu, w ramach których zorganizował okolicznościową wystawę oraz był współautorem wydanej z tej okazji monografii szkoły.
24.10.2017=03.12.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
16-09-2017 Zabrzańska siódemka. Historia miejscowych stacji i przystanków kolejowych
Wystawa historyczna oparta o zachowaną dokumentację archiwalną, materiał ilustracyjny, artefakty zachowane na terenie miasta, zabytki związane z kolejnictwem (zbiory muzealne oraz osób prywatnych).

Wystawa ma ukazać, zapoczątkowane uruchomieniem w 1845 roku linii Kolei Górnośląskiej przez Gliwice i Zabrze do Świętochłowic, dzieje transportu kolejowego w Zabrzu. Wydarzenie to w przeciągu minionych ponad 170 lat wywarło duży wpływ na życie gospodarcze i społeczne Zabrza. W szczytowym okresie rozwoju kolei na Górnym Śląsku istniało na obecnym terenie Zabrza aż siedem stacji osobowych kolei normalnotorowej, do tego dochodziły liczne linie kolei wąskotorowych obsługujące głównie transport materiałów i wyrobów pochodzących z miejscowych zakładów przemysłowych.
16.09.2017-22.10.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
08-09-2017 Generał Charles de Gaulle na Śląsku. W 50. rocznicę historycznej wizyty
We wrześniu tego roku minie równo 50 lat od historycznej wizyty w Polsce prezydenta Republiki Francuskiej, Generała Charlesa de Gaulle’a. Jego wizyta miała wówczas, ale też wciąż ma w historiografii i pamięci świadków, ogromne znaczenie. Do komunistycznej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyjechał wówczas nie tylko przedstawiciel demokratycznych państw zachodnich, ale przede wszystkim mąż stanu, o renomie świetnego polityka, wybitnego żołnierza i dowódcy. A jednym z miast, które odwiedził, było właśnie robotnicze Zabrze.
08.09.2017-29.10.2017 mgr Damian Halmer Ikona informacji
20-06-2017 Sportowi Mistrzowie Zabrza
Ponad rok temu w Muzeum Miejskim w Zabrzu powstał Dział Sportu, którego docelową siedzibą ma być Arena Zabrze przy ul. Roosevelta. W tym czasie placówka wzbogaciła się o wiele cennych
eksponatów, często należących do wybitnych sportowców związanych z Zabrzem. Koszulki, ale też buty doskonałych piłkarzy, w których grali w pamiętnych meczach Górnika i reprezentacji Polski. Rękawice bokserskie, mistrzowskie pasy, puchary i medale wywalczone w krajowych i
międzynarodowych zawodach, sztandary i unikatowe, często nieznane szerszej widowni zdjęcia z prywatnych archiwów – to część naszych zbiorów, które chcemy pokazać zwiedzającym. Oprócz tego bilety, plakaty i programy meczowe. Najstarsze pamiątki pamiętają czasy przedwojenne i okres rodzenia się sportu w Zabrzu po II wojnie światowej. Prezentowane będą też eksponaty z ostatnich lat, świadczące o tym, że zabrzański sport to nie tylko historia.

29.06.2017-13.08.2017 mgr Dariusz Czernik Ikona informacji
19-05-2017 Max Steckel 1870-1947. Fotograf i wydawca
Max Steckel po kilkuletniej nauce zawodu i kilkuletniej praktyce w kilku miastach ówczesnych Niemiec,
w 1891 r. przyjechał do Królewskiej Huty. Tam w 1892 r. otworzył wraz ze starszym bratem Richardem swoje pierwsze atelier. Rok później bracia polecali się jako wykonawcy portretów, fotografowie dzieci, grup, architektury, maszyn, tematów przemysłowych, wnętrz. Ich współpraca trwała najprawdopodobniej do 1903 r. M. Steckel często sam konstruował swoje aparaty fotograficzne, ich obiektywy oraz lampy błyskowe. Opracował metodę usuwania dymu powstającego w czasie spalania magnezji, którą opatentował.
Wspomniane w reklamie fotografowanie maszyn i przemysłu stało się jedną z dwu specjalności M. Steckla. Drugą było fotografowanie dzikich zwierząt. Jego osiągnięcia w tej dziedzinie doceniono, wymieniając go jako jednego z pionierów takiej fotografii, w zamieszczonym w leksykonie Meyera haśle „Tierphotographie”. Zwierzęta fotografował w lasach Górnego Śląska, Tatrach, Prusach Wschodnich, Bułgarii, na Mierzei Kurońskiej. 283 jego fotografie zamieszczono w dziele „Lebensbilder aus der Tierwelt” wydanym na początku XX w.
Najbardziej znane prace M. Steckla pokazują górnośląski przemysł, przede wszystkim górnictwo. W 1898 r. wydał album „Vom Oberschlesischen Steinkohlen-Bergbau” z pracami nagrodzonymi na wystawie w Magdeburgu. Łącznie jego zdjęcia nagradzano 26 razy na wystawach w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji.
W 1912 r. M. Steckel przeprowadził się do Katowic i w l. 1914–1922 był kronikarzem najważniejszych wydarzeń tamtych lat: wymarszu Reichswehry na front w 1914 r., wizyt przywódców państw sojuszniczych w Pszczynie, opuszczenia Górnego Śląska przez wojska niemieckie i przybycia nań wojsk francuskich w 1920 r. Po podziale Górnego Śląska utrwalił na kliszach objęcie jego części przez Polskę i pogrzeb pierwszego wojewody śląskiego J. Rymera. W 1928 r. ukazało się jego najbardziej znane dzieło „Czarne Djamenty” („Schwarze Diamanten”). Również w Katowicach ukazał się album „Śląskie Kopalnie i Cynkownie, Spółka Akcyjna”, fotografował tam także biedaszyby. Wiele jego zdjęć reprodukowano
w książkach innych autorów, poświęconych górnictwu i hutnictwu.
W l. 1932–1933 Steckel przeprowadził się do Zabrza, ostatnimi miejscami jego zamieszkania były Gliwice
i Łosiów. Najważniejszym jego dziełem powstałym w Zabrzu był film „Schwarze Diamanten”, zawierający fotografie z l. 1894–1936 ...
Piotr Hnatyszyn, Muzeum Miejskie w Zabrzu
20.05.2017 - 3.09.2017 mgr Piotr Hnatyszyn Ikona informacji
02-03-2017 HISTORIA BIBLII

Wystawa czynna: 30.03.2017 - 28.04.2017.

Na wystawie zaprezentowana zostanie historia powstania Pisma Świętego. Trzy i pół tysiąca lat zwięźle opowiedziane i przedstawione na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Znalezione w glinianych dzbanach nad Morzem Martwym manuskrypty wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku n.e. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. Zwiedzający wystawę będą mogli dowiedzieć się w jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych domach.


30.03.2017-28.04.2017 Ikona informacji
02-03-2017 DZBANKI FIRMY BAUSCHER Z KOLEKCJI BEATY I WITOLDA GOCZOŁÓW

Wystawa jest pierwszą z cyklu prezentującego przedmioty zgromadzone przez zabrzańskich kolekcjonerów „Kolekcjonerzy to szczęśliwi ludzie”.

Małżeństwo Beata i Witold Goczołowie z Zabrzem związani są od urodzenia. Z zawodu architekci, od 2000 roku właściciele pracowni projektowej Goczołowie Architekci - Studio Autorskie. Autorzy i współautorzy licznych zrealizowanych obiektów architektonicznych z zakresu budownictwa mieszkaniowego, usługowego, sakralnego i muzealnego. Laureaci wielu nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Ich wspólną, od ponad 20 lat, pasją stało się kolekcjonowanie jednego rodzaju dzbanków pochodzących z fabryki porcelany Bauscher. Tym co zainspirowało Państwa Goczołów, aby zająć się kolekcjonowaniem tego typu przedmiotów to znakomite wzornictwo przemysłowe lat 20. i 30. XX wieku zastosowane w tych porcelanowych, otulonych filcem i zamkniętych w metalowej osłonie dzbankach do herbaty i kawy. Połączenie bieli z chromem, minimalistyczna kompozycja, funkcjonalność poprzez zastosowanie wewnętrznej izolacji to cechy, które dla Beaty i Witolda Goczołów, osób wyczulonych na formę i detal mają podstawowe znaczenie.
24.03. 2017 godzina 17.00 – wernisaż wystawy
24.03.2017-20.05.2017 mgr Urszula Wieczorek Ikona informacji
02-03-2017 NIKIFOR
Wystawa ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Muzeum Miejskiego w Zabrzu - 16.03.2017 - 29.04.2017, Galeria Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia.
Nikifor, a właściwie Epifan Drowniak (1895–1968) cieszy się dziś sławą jednego z największych malarzy naiwnych świata; był kimś niezwykłym, niepowtarzalnym, fascynującym. Jego los jest żywą ilustracją zwycięstwa sztuki nad ograniczeniami i przeciwnościami życia. Był obdarzony prawdziwym talentem i miał głębokie poczucie wewnętrznej wolności; „wolności, która przerodziła się w akt twórczy najwyższej próby. Wolności, która nie krzywdzi. Wolności od świata” (Krzysztof Krauze, twórca filmu „Mój Nikifor”); Był genialnym outsiderem…

Wernisaż 15.03.2017 godz. 18.00.
15.03.2017-3.05.2017 mgr Jadwiga Pawlas-Kos Ikona informacji
13-02-2017 "Pewniak" w każdy czwartek. 60-lecie Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej"
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza na wystawę dokumentującą dorobek lokalnej gazety, tak chętnie kupowanej przez mieszkańców Zabrza i Rudy Śl. Na wystawie można będzie obejrzeć archiwalne wydania tygodnika, pamiątki związane z jego działalnością, wiele niepublikowanych dokumentów. Można będzie również poznać proces przygotowywania gazety do druku oraz wiele ciekawostek, związanych z redagowaniem pisma. Na wiernych czytelników czekają również upominki-niespodzianki.
16.02.2017-02.03.2017 Arkadiusz Stefańczyk Ikona informacji
30-01-2017 Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924
Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu będzie prezentacją zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Górnym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.

Poszukiwane przez kolekcjonerów i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze górnośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źródło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w których z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. Stąd właśnie ich nazwa - "Notgeld" czyli "pieniądz w razie potrzeby". Przedłużająca się wojna i początki kryzysu sprawiły jednak, że coraz częściej tego typu produkty zastępowały pieniądz tradycyjny. Powojenny kryzys, szalejąca inflacja i plebiscyt sprawiły, że w niektórych miejscowościach pieniądze tymczasowe po prostu wyparły pieniądz tradycyjny. Sytuację tą udało się opanować dopiero około 1924 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Górnego Śląska. Będzie można zobaczyć zarówno numizmaty w formie żetonów i monet, jak i różnego rodzaju bony i banknoty. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, które wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.
Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytków czy też ... reklamy. Mnogość ich form, formatów i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historyków i przede wszystkim kolekcjonerów.

07.02.2017-26.03.2017 mgr Damian Halmer Ikona informacji